تبلیغات

اسلایدر

<
فرهنـــگ و اقتـــصاد با عــــــزم ملـــــــــــی و مدیریــــت جهـــــــــادی
سوادو نیاز - علم آموزی در اسلام و دیگر ادیان (2) قسمت دوم
 
سوادو نیاز
درباره وبلاگ


سلامی گرم تر از آفتاب تابان و درودی بی كران نثار روی ماهتان با
سپاس و ثنای بی حد آن والایی که روشنایی بخش محفل معلمان و تلاشگران عرصه تعلیم و تربیت است، همان بی همتایی كه با کمال رأفت و در نهایت عطوفت رخصت تاسیس و راه اندازی این وبلاگ را به من عطا بخشیده است. با امید به اینکه محبت بی کران شما عزیزان شامل حالم گشته و این صفحه مجازی با نوشته ها، نظرات و پیشنهادهای خوبتان مزین نمایید و من نیز قدر این نعمت را دانسته و لایق عنایت و محبت بی کرا ن یکایک شما عزیزان هموطن باشم.
اسدی مدیرمجتمع آموزشی ستایش استان چهارمحال و بختیاری شهرستان بروجن
منطقه بلداجی

مدیر وبلاگ : -- اسدی
نویسندگان
بدون شك دستیابی به علم و دانش به آسانی میسر نیست بلكه با موانع و دشواری های فراوانی رو به‌روبه رو است اما از دیدگاه اسلام هیچ امری نمی تواند مانع كسب علم و دانش شود به عنوان نمونه:
1) مسئله جنسیتی نمی تواند مانع كسب و علم دانش شود: چنانكه نبی مكرم اسلام (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِیضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَة»[3] كسب علم و دانش بر هر زن و مرد مسلمان واجب است. هنگامی به اهمیت این سخن پی خواهیم برد كه توجه داشته باشیم در آن عصر زنان و دختران پَست‌ترین موجود به حساب می‌آمدند و به تعبیر قرآن كریم: «إِذا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثى‏ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَ هُوَ كَظِیمٌ»[4] هر گاه به یكى از آنها بشارت دهند دخترى نصیب تو شده صورتش (از فرط ناراحتى) سیاه مى‏شود، و مملو از خشم مى‏گردد.
2) زمان نیز نمی تواند مانع كسب علم و دانش شود: چنانكه نبی مكرم اسلام(صلی الله علیه و آله) در این زمینه می فرماید: «اطلبوا العلم من المهد إلى اللّحد»[5] از گهواره تا گور دانش بجوئید.
3) دوری مكان نیز نمی تواند مانع كسب علم و دانش شود: چنانكه رسولخدا (صلی الله علیه و آله) در این راستا فرمودند: «طلبوا العلم و لو بالصّین»[6] دانش طلب كنید هر چند در چین باشد.


                                                                                                   

شکلک های محدثه

4) اختلاف عقاید استاد و شاگرد نیز نمی تواند مانع كسب علم و دانش شود: چنانكه امیر المؤمنین علی (علیه السلام) در این زمینه می فرماید: «خُذُوا الْحِكْمَةَ وَ لَوْ مِنَ الْمُشْرِكِین‏»[7] حكمت و علم را فرا گیرید و اگر چه از مشركین باشد. و در جای دیگر فرمود: «خُذِ الْحِكْمَةَ مِمَّنْ أَتَاكَ بِهَا وَ انْظُرْ إِلَى مَا قَالَ وَ لَا تَنْظُرْهُ إِلَى مَنْ قَالَ»[8] حكمت را از هر كه بیاورد فرا بگیرید به گفتار توجه داشته باشید نه به گوینده. حضرت امام باقر، (علیه السّلام) به نقل از حضرت مسیح (علیه السّلام) می فرماید: «خُذُوا الْعِلْمَ مِمَّنْ عِنْدَهُ وَ لَا تَنْظُرُوا إِلَى عَمَلِه‏»[9] علم و دانش را از كسى كه نزد او است فرا گیرید و بعمل و كردارش ننگرید.
پیامبر گرامی اسلام(ص) نیز با نظر به اینكه یكی از اهداف بعثتش تعلیم و تعلم است، در گفتار و رفتار خود كراراً به اهمیت علم، آموختن و نقش آن در تكامل زندگی انسان تأكید نموده است. بر همین اساس پیامبر اكرم(ص) وقتی دو گروه را در مسجد مشاهده كردند كه گروهی مشغول عبادت بودند و گروهی مشغول مذاكره و بحث علمی، رفتن به نزد گروه دوم را بر پیوستن به جمع عبادت كنندگان ترجیح داده و درباره این رفتار خود فرمودند: «بالتعلیم ارسلت؛ من برای تعلیم فرستاده شده‌ام.» تحصیل علم از نظر اسلام یك ضرورت مطلق است و هیچ قید و شرطی ندارد (نه قید زمانی، نه قید مكانی و فردی و نه هیچ قید و محدودیت دیگری).
از حدیث معروف «اطلبوا العلم و لو بالصین؛ علم را طلب كنید، اگر چه در چین باشد.» در می‌یابیم كه از نظر اسلام طلب علم فریضه‌ای است كه جا و مكان خاصی نمی‌شناسد و محدودیت مكانی ندارد. همچنین این حدیث معروف را بارها شنیده‌ایم كه «اطلب العلم من المهد علی اللحد» «ز گهواره تا گور دانش بجوی» كه نشان می‌دهد علم آموزی محدودیت زمانی ندارد.
نیز حدیث بسیار معروف و مشهور پیامبر(ص) را كه فرمودند: «طلب العلم فریضه علی كل مسلم؛علم آموزی بر هر مسلمانی واجب است.» و احادیث معروف دیگری كه هر كدام دلیل و نشانه محكمی است بر اثبات وجوب و ضرورت آموزش و تعلیم و تعلم در اسلام.

اهمیت علم آموزی در روایات
حضرت صادق (ع) فرمود: عالِم كسی است كه گفتار او مصدق كردارش باشد و كسی كه چنین نباشد عالِم نیست و حضرت فرمود : هركه از خدایتعالی بیشتر خائف باشد همانكس داناتر به حضرت اوست. حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه 12
حضرت سجاد (ع) فرمود: اطلاع از اوصاف و احوال خدا و عمل كردن بدانچه حضرت او رضایت دارد هر دو توام با یكدیگرند ، پس هركس از خدا بترسد ترس از خدا وی را به طاعت از او وا میدارد و دانشمندان و پیروانشان كسانی هستند كه او را می شناسند و كارهایشان را بر وفق خشنودی او انجام می دهند و متوجه به حضرت او هستند سپس همین آیه را تلاوت كرد. حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه 12
رسول خدا (ص) فرمودند: دانشمندان از پیغمبران ارث میبرند. حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه 13
رسول خدا (ص): پروردگارا خلیفه های مرا بیامرزد ، پرسیدند خلیفه های شما چه كسانی هستند ؟ فرمود : مردمیكه پس از من آیند و حدیث و سنت مرا در میان جامعه رواج دهند. حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه 13
حضرت علی (ع): كمال دین در تحصیل علم و عمل به آن است و بدانید كه طلب علم از تحصیل مال واجب تر است چه آنكه مال رزق مقسوم و تضمین شده است كه عادل كریمی آنرا در میان شما قسمت كرده و به زودی به عهد خود وفا میكند لیكن دانش گوهر گرانبهای مخزون و مستوریست در كانون سینه دانشمندان پس برای به دست آوردن آن در تحصیلش بكوشی. حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه 13
حضرت سجاد (ع): اگر مردم بدانند كه در گنجینه تحصیل علم چه گوهرهای گرانبهایی نهفته است مسلما در صدد تحصیل آن برمی آیند و پیوسته در راه طلب علم می كوشند و جدوجهد میكنند هر چند به فرو رفتن در دریاها و جان بازی آنان تمام شود. حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه 13
حضرت باقر (ع): عالمیكه از علمش بهره مند شود از هفتاد هزار پارسا برتر است. حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه 13
حضرت صادق (ع): كسیكه سخن نیكی به دیگری آموزد ( یعنی یاد گرفته و به دیگران هم یاد دهد ) پاداش كسانیكه به سخن او عمل كرده اند در نامه عملش نوشته میشود.حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه 13
حضرت رضا (ع): پیغمبر (ص) فرموده تحصیل علم بر هر مسلمانی واجب است. حقایق { ملا محسن فیض كاشانی } جلد 1 صفحه


پی نوشت ها:


[3] . بحار الأنوار، ج ‏1، ص 177.
[4] . سوره نحل، آیه 58.
[5] . نهج الفصاحة ص 218.
[6] . الحكم الزاهره، ص 51.
[7] . بحار الأنوار ،ج‏2، ص 97.
[8] . تصنیف غرر الحكم و درر الكلم ص 58 .
[9] . بحار الأنوار، ج‏2 ، ص 97.

نوع مطلب :
برچسب ها : علم اموزی در اسلام،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 26 مرداد 1393 11:34 ق.ظ
سلام عزیز خوبید؟
اسلام پیروان آگاه وبینا می خواهد به همین دلیل مرتب فرمان علم آموزی را به زنان و مردان می دهد.
استفاده بردم ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
--------------------------------
------------------------

كد موسیقی برای وبلاگ

-------------- ------------------------- IS
------------------ داستان کوتاه امروز

سوادو نیاز

سوادو نیاز

------------ ---------------------
نیازمندیها 7rang.ir
----------------------------------- ben1